Целокупна библиотека споменика културе Двроски комплекс подељена је физички у две неодвојиве целине: библиотеку у Краљевском двору и библиотеку која се налази у Белом двору. Осим тога што броји више десетина хиљада књига и што њен садржај чине највећим делом старе и ретке књиге, значајна је и по томе што се у њој чувају веома ретка издања са потписима аутора, затим дела попут два тома Вазаријевих Живота из 1550. године, док велики део фонда чине књиге које су ручно осликане и са изузетно декоративно украшеним повезима које саме по себи представљају уметничка дела. Тој групи припадају Ла Фонтенове Басне, затим бајке међу којима и оне које је писала румунска краљица Марија за своју децу, а међу најзначајнијим делима је Бокачов Декамерон из 19. века са садржајем од искључиво уметничких секвеници, акварелисаних графика са натписима на полеђини, потом низ путописа из 18. и 19. века који су ручно илустровани и украшени позлатом.Библиотека броји низ графичких мапа и првих графичких отисака, као и мапа са акварелима утицајних југословенских и светских уметника.
Иницијална библиотека у Дворском комплексу формирана је у време Каљевине Југославије. Попут бројних европских дворских библиотека и ова је стварана са одређеним концептом. Данашњи садржај указује на велики број библиофилских издања што указује и на афинитете стваралаца.
Током Другог светског рата и после њега, библиотека на Дворском комплексу је претрпела промене. Након формирања Кабинетa председника Републике 1953. године ова библиотека допуњена је савременим издањима југословенских аутора, посебно ретким енциклопедијским издањима.