У јутарњим часовима је Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј служио Свету Литургију у Дворској капели Св. Андреја Првозваног заједно са Њиховим Преосвештенствима Епископом шабачким Г. Лаврентијем, Епископом браничевским Г. Игњатијем, и викарним Епископом ремезијанскијим Г. Андрејем, уз саслужење свештенства београдско – карловачке Митрополије.

По завршетку литургије је обављен чин сечења славског колача у Плавом салону Краљевског Двора који је обавио Његово Преосвештенство Епископ шабачки Г. Лаврентије.

Након сечења славског колача, Њ.К.В. Прстолонаследник Александар II одликовао је Његову Светост Патријарха српског Г. Иринеја Краљевским Орденом Карађорђеве Звезде Првог Реда. „Краљевски Орден Карађорђеве Звезде је вазда био знак посебних и понос одабраних. Оних, који у храбрости на бојном пољу, и у моралу  и  разуму у ретким временима мира, нису имали другог циља до народног добра, слободе, вере и части! Круна Карађорђевића и мој дом, немају већег и вишег знака, којим би одали дужно признање личностима, које у себи и са собом носе бреме одговорности за судбину српског народа. Као и за очување његовог моралног и историјског идентитета, његових институција и његове душе. Данас, овде, с поносом и задовољством уручујем Вашој Светости инсигније Краљевског Ордена Карађорђеве звезде првог реда. Молимо се богу, да вам подари дуг живот, добро здравље и снагу да своју велику одговорност носите, не као бреме, већ као награду. Нека вам је са срећом. Аксиос!“ – рекао је Престолонаследник.

Захваљујући на високом признању, Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј је рекао: „Ваше Височанство, заиста ми недостају речи да изразим оно што овог тренутка осећам. Ово високо одликовање примам као знак захвалности Краљевског дома, не само мојој личности него и свим мојим великим и славним претходницима, који су водили Цркву нашу и наш народ у тешким и претешким приликама. Ово је велики дуг моје личности, а ја ћу вам се одужити ако успем да одговорим својим дужностима и обавезамакоје црква очекује од мене, као и наш народ. Господ који је водио претке наше, вође духовне и народне, нека буде и данас с нама. Хвала вам!“

Светој Литургији и славском ручку такође су присуствовали г-ђа Алисон Ендрјуз, кћерка Краљевског пара и њен син г-дин Мајкл Гарфинкел, Сер Дезмонд де Сива и његова кћерка Викторија (чија кума је Њ.К.В. Принцеза Катарина), правни саветник председника Србије проф. др. Оливер Антић,  чланови Крунског Већа г-дин Бранко Терзић, г-дин Драгомир Ацовић, др Душан Батаковић и г-дин Душан Бабац, чланови Крунског савета г-дин Матија Бећковић, г-дин Душан Ковачевић, проф.др Мирослав Гашић, проф.др Драгољуб Кавран, др Чедомир Антић, г-дин Владан Живуловић, проф. др Слободан Марковић, др Милан Париводић, г-дин Ђорђе Ђуришић, г-дин Дарко Спасић, чланови Крунског Кабинета г-дин Милорад Савићевић, проф. др Коста Чавошки, г-дин Ђурђе Нинковић, г-дин Мирко Петровић, г-дин Владан Вукосављевић, директор Владине канцеларије за сарадњу са црквама г-дин Милета Радојевић, великодостојници и представници других верских заједница, Његова Узвишеност Ђуро Гашпаровић Бискуп сремски, Његова Узвишеност Јанош Пензеш, Бискуп суботички, Генерални викар Београдске надбискупије Г. Леополд Рохмес, и многи други.