Њ.К.В. Престолонаследник Александар и Принцеза Катарина прихватили су са великим поносом да буду чланови Почасног одбора и присуствовали су данас свечаној академији поводом 240 година постојања Клиничко болничког центра Земун. Овом приликом, проф. др Драгош Стојановић, директор земунске клинике уручио је Њиховим Краљевским Височанствима плакете за њихову дугогодишњу подршку овој болници, заједно са другим заслужним појединцима.

„Упућујем најискреније честитке руководству и свим запосленима Клиничког центра Земун, веома значајне и најстарије здравствене установе у нашој земљи. У њу је уткан дух историје, и ми се данас са великим поштовањем сећамо свих оних који су више од два века лечили људе, несебично дајући себе. Веома сам поносан што хуманитарна Фондација моје супруге сарађује са вама у овој мисији, и што наставља оно што је започела моја бака, Краљица Марија. Честитам вам овај велики јубилеј и желим да храбро продужите свој пут кроз трећи век постојања ове болнице. Наставите са својом мисијом пружања квалитетних здравствених услуга за добробит свих наших грађана“, рекао је Њ.К.В. Престолонаследник Александар.

Свечаности, која се одржава под покровитељством председника Србије, г-дина Александра Вучића, присуствовали су и Његова Светост Патријарх српски Г. Порфирије, Његова Преузвишеност Архиепископ и Метрополит београдски монс. др Ладислав Немет, еф. Мустафа Јусуфспахић, муфтија београдски, Њ.Е. гђа Ана Брнабић, председница Владе Србије, заједно са више министара, директори и представници разних медицинских установа, и многи други уважени гости. Његова Светост Патријарх је овом приликом одликовао КБЦ Земун Орденом Светог Саве Другог степена за све заслуге ове институције током свих ових година постојања.

Веза између Краљевске породице Србије и Клиничко болничког центра Земун је веома богата и представља дугу и племениту традицију. Њено Величанство Краљица Марија била је велики добротвор Земунске болнице, а то се наставља и данас кроз сарадњу Фондације Принцезе Катарине и овог Клиничког центра. Током протекле 2 деценије од повратка Краљевске породице у Србију, Њено Краљевско Височанство је реализовало многе добротворне пројекте за помоћ овој болници, укључујући реконструкцију мамографског одељења на Онколошком одељењу, испоруку болничких кревета за интензивну негу на Одељењу кардиологије, испоруку инкубатора као и опреме за одељење интензивне неге новорођенчади, ултразвука и апарата за анестезију и многе друге донације.

Градска болница (Bürgerliches Spital) основана је 25. фебруара 1784. Овом датуму даје посебан значај чињеница да су тог дана римокатоличка и православна болница спојене у једну.

Иако је Земунска болница у време свог оснивања била на територији Хабзбуршке монархије, у зони Војне крајине, она данас представља најстарију здравствену установу у Србији.

Током свог дугог трајања, богатог историјским догађајима, болница је развила и изградила свој, данас препознатљив изглед Клиничко-болничког центра, као модерног, квалитетног и поверљивог партнера у лечењу и унапређењу јавног здравља.