Nj.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar je danas bio domaćin promocije knjige „Moderni Beograd 1918 – 1941“ i otvorio istoimenu izložbu koja, zajedno sa knjigom, oživljava i približava nam duh Beograda tog doba. Autori koji su ovom prilikom predstavili svoj rad u Belom Dvoru su g. Dušan Babac, predsedavajući Savetodavnih tela Krune, g-đa Bojana Popović i g-đa Tijana Antonijević.

Ovo kapitalno i reprezentativno književno delo, u izdanju „Datastatusa“, sa puno detalja se bavi temom Beograda između dva svetska rata i iz različitih aspekata pokazuje njegov razvoj i transformaciju kao istinske metropole Balkana, ali i Evrope. Kroz detaljne analize i bogat materijal, donosi čitaocima sliku kako je razvijan duh građanskog Beograda, u vreme kada je prestonica Kraljevine Jugoslavije uspešno gradila svoj moderni identitet, transformišući se iz provincijskog grada u kulturni i urbani centar Evrope, postavljajući Beograd u fokus svetske istorijske i kulturne mape.

U svom pozdravnom govoru, Njegovo Kraljevsko Visočanstvo zahvalio se autorima na ovom dragocenom radu koji osvetljava istoriju glavnog grada naše države, ali i njegovih predaka kao suštinskog dela te prošlosti, naglasivši značaj izložbi i monografija poput ove za kulturu sećanja našeg naroda: „Beograd ima veoma burnu istoriju, mnogo puta je bio razaran i ponovo izgrađivan, a uvek se podizao iz pepela poput feniksa, prkoseći svima koji su ga uništavali, na ponos svojih stanovnika. Ljubav koju svi osećamo prema Beogradu je snažna. Ova knjiga i izložba otkrivaju nam značajan deo prošlosti našeg glavnog grada i prikazuju kako je, nakon razornih vremena Prvog svetskog rata, postao svetska metropola. Zahvaljujem se autorima što su od zaborava oteli ovo divno svedočenje o našem lepom Beogradu“, izjavio je Nj.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar.

Ova monografija nije samo vizuelno raskošno delo sa preko osamsto retkih ilustracija, već i ključan kulturno-istorijski dokument koji pruža sveobuhvatan uvid u Beograd kao grad koji je pratio evropske trendove u umetnosti, arhitekturi, kulturi i društvenom životu. Kroz pažljivo odabrane teme, knjiga pokriva ne samo arhitektonske i urbanističke promene, već i umetnički i društveni život, sport, medije i turizam, te predstavlja Beograd kao dinamičnu sredinu sa bogatim kulturnim i društvenim slojevima. Koloritan javni i privatni život prestonice, kroz priče o balovima, žurevima, kafanama, klubovima i varijeteima, kao i sa razvojem transporta, turizma i novih životnih navika u Beogradu.

Predstavljena izložba obuhvata umetnička dela i predmete iz kolekcije Kraljevskog Dvora i drugih privatnih zbirki, koji prizivaju duh Beograda tog vremena i sećanje na zlatne dane naše prestonice, pre strašnih stradanja u Drugom svetskom ratu.

G. Dušan Babac, jedan od autora, u svom govoru je rekao: „Mnogi nas pitaju koliko dugo je ova knjiga pisana, a odgovor je vrlo jednostavan – godinu dana, i ceo život… godinu dana efektivno, a ceo život, što mogu da kažem i u ime koleginica sa kojima je bilo veliko zadovoljstvo raditi i svoje sopstveno, to je tema sa kojom mi živimo i koju dišemo svakog dana, sa velikom ljubavlju, I ta ljubav i posvećenost se u krajnjoj instanci i vidi u ovoj knjizi. Ona predstavlja više vrata nego knjigu i to su vrata tog zaboravljenog sveta, a kad otvorite ta vrata onda ulazite u taj, ne tako davni, a tako zaboravljeni Beograd.

Mi često imamo sklonost da merimo vreme od sebe samih, a ova knjiga nam pokazuje da su se neke vrlo slične stvari dešavale i pre stotinu godina, i da postoje neki kontinuiteti kojih nismo bili svesni. Ova knjiga pomaže da osvetlimo te kontinuitete našeg Beograda, koji pored svih tih razaranja i ratnih i poratnih, i dalje opstaju na svakom koraku, kroz građevine, kroz duh ljudi, kroz neka sećanja, stare fotografije, i ovo je jedinstvena prilika da sve to objedinimo na jednom mestu.“

Gospodin Babac se osvrnuo i na našu dinastiju: “Kraljevska porodica Karađorđević je bila generator razvoja u svakom aspektu društvenog života, od arhitekture, mecenarstva umetnosti, potom u kulturi, u zdravstvu… Oni su postavljali trendove u modi, društvenom životu, bili su pokretači dobrotvornih balova… naravno tu je i Beogradski Gran pri, za sada jedan jedini, ali izuzetno važan događaj u istoriji Beograda. U svakom pogledu su Karađorđevići zastupljeni i tu se nesumnjivo vidi da su neraskidivi deo društva.“

Uz g. Babca, na promociji su govorile i g-đa Tijana Antonijević, koautorka, i g-đa Danijela Đurković, Izvršni direktor Datastatusa. Svečanosti su prisustvovali i Nj.K.V. Princ Aleksandar, najmlađi Prestolonaslednikov sin, Njegovo Preosveštenstvo Episkop moravički G. Tihon, vikar Njegove Svetosti Patrijarha srpskog G. Porfirija, g. Lav Grigorije Pajkić, državni sekretar u Ministarstvu kulture, i drugi predstavnici državnih organa, ambasadori i predstavnici diplomatskog kora, članovi Savetodavnih tela Krune, predstavnici kulturnih institucija, kao i mnogobrojni ugledni gosti iz sveta biznisa, umetnosti, kulture i javnog života Srbije.

“Monografija predstavlja izuzetno delo, koje ne samo da beleži razvoj i transformaciju našeg glavnog grada kroz decenije, već i otkriva priče, ljude i vizije koje su ga oblikovale u moderan evropski centar kulture, umetnosti i arhitekture”, izjavila je Danijela Đurković, izvršna direktorka izdavačke kuće Data Status i dodala: “knjiga Moderni Beograd nije samo svedočanstvo prošlosti, već vodič za razumevanje savremenog Beograda i njegovog dinamičnog duha. Njen sadržaj nas podseća na očuvanje tradicije, ali i na potrebu za napretkom i inovacijama koji su uvek bili deo beogradske priče.”