Kraljevska porodica je danas obeležila dan rođenja Kralja Petra II od Jugoslavije, koji je rođen pre 92 godine, 6. septembra 1923. Kralj Petar bio je nasjtariji sin Njihovih Veličanstva Kralja Aleksandra I i Kraljice Marije (koja je bila rumunska princeza).

Kumovi na krštenju bili su mu Njegovo Veličanstvo engleski Kralj Džordž VI i Kraljica Elizabeta (kasnije Kraljica majka Velike Britanije). Posle osnovnog obrazovanja koje je stekao na Dvoru, igrajući se sa braćom i rođacima, pohađao je školu Sandroid u Ujedinjenom Krajevstvu, iz koje se vratio posle atentata na svoga oca Kralja Aleksandra I u Marselju, 1934. godine. Prestolonaslednik Petar je u tom trenutku imao samo 11 godina.

Tada je mladi Kralj izgubio ne samo svoga oca, nego i svoje detinjstvo. Vratio se u beograd kao Kralj Petar II od Jugoslavije. Još uvek je bio maloletan, pa je formirano namesništvo na čelu sa njegovim stricem Knezom namesnikom Pavlom od Jugoslavije i još dvojicom članova.

27.marta 1941. narod je izašao na ulice protestvujući protiv potpisivanja Tripartitnog pakta. Širom Jugoslavije, a naročito među Srbima, svrstavanje uz nacističku Nemačku i Hitlera smatralo se izdajom. Uz podršku Vazduhoplovstva, Kralj Petar II preuzeo je kraljevske dužnosti, iako još nije napunio 18 godina i postao punoletan. Knez namesnik Pavle proteran je u Keniju sa svojom porodicom gde je ostao do kraja rata, a mladi Kralj Petar došao je na čelo države koja će se ubrzo raspasti pod spoljnim i unutrašnjim pritiscima, a Drugi svetski rat se ubrzano približavao. Komunisti će kasnije proslavljati ovaj dan, ali se iz nedavno pronađenog dokumentarnog filma jasno vidi da su u stvari hrabri, obični ljudi izašli na ulice, kličući Kralju Petru i noseći njegove slike. Toga dana kada je Jugoslavija ubola Hitlera prstom u oko, Ser Vinston Čerčil je izjavio da je „Jugoslavija pronašla svoju dušu“.

28. aprila 1941, Hitler je bombardovao Beograd. Poginule su desetine hiljada ljudi. Tokom sledeće dve nedelje Jugoslavija je rasparčana od strane Nemačke i njenih saveznika. Po savetu Vlade i najuticajnijih javnih ličnosti, od Kralja Petra je zahtevano da vodi zemlju iz inostranstva. U inostranstvu, on će uspostaviti kontakt sa Saveznicima i tražiti njihovu pomoć. Da je ostao u zemlji, Nemci bi ga uhapsili. Kralj Petar II odlučio je teška srca da napusti Dvor u Beogradu – jedini Kraljevski dvor koji je bio bombardovan tokom Drugog svetskog rata, i da ode u London preko Atine, Jerusalima i Kaira. Dočekan je kao heroj čija su se zemlja i narod usudili da se suprotstave nacističkoj Nemačkoj i Hitleru. Čak i danas veoma su živa sećanja na njegove sastanke sa Čerčilom ili obraćanje američkom Kongresu.

Kralj Petar II umro je u izbeglištvu u Sjedinjenim Američkim Državama 1970. godine od tuge za domovinom. Kralj Petar II se vratio kući 26. maja 2013. godine kada su ga dočekali članovi porodice, predsednik Srbije, premijer, srpska Crkva i srpski narod i kada mu je organizovana državna sahrana u Kraljevskom mauzoleju na Oplencu.

Kralj Petar II bio je veoma mladi Kralj. Bio je dečak kada mu je ubijen otac a zemlja gurnuta u previranja. Kao tako mlad, sasvim je normalno da nije imao političkog iskustva, pogotovo u vreme kada se čitava Evropa raspadala i tonula u rat. Svoj narod i svoju zemlju uvek je voleo više od bilo čega drugog. Uvek je sanjao da se vrati kući. Taj san na žalost nije dosanjao ni on a ni njegova supruga Kraljica Aleksandra od Jugoslavije (nekadašnja Princeza od Grčke i Danske). Ali san se ostvario njihovom jedincu Prestolonasledniku Aleksandru, rođenom 1945. godine u Londonu, na privremeno proglašenoj jugoslovenskoj teritoriji i njegovoj porodici koji su se u Beograd vratili 2001. godine gde i sada žive.

Prestolonaslednik Aleksandar, Princeza Katarina, i unuci Kralja Petra Prinčevi Petar, Filip i Aleksandar izražavaju najdublju zahvalnost svima koji su se setili rođendana Kralja Petra.